Svatby jinak aneb Bizarní svatební tradice ze světa, které by Češi nejspíš nerozdýchali

Svatba. Pro někoho nejkrásnější den života, pro jiné organizační peklo. Ať už si svatební den představujete jakkoli, jedno je jisté – svatby jsou plné tradic. V České republice máme své typické rituály, jako je společné pojídání polévky nebo házení kytice. Ale co když se podíváme za hranice? Svět nabízí svatební zvyky, které vás možná pobaví, zaskočí nebo dokonce šokují.

REKLAMA

Západní Evropa a její svatební kuriozity

Začneme zvolna. V Německu je jednou z tradičních svatebních zvyklostí Baumstamm Sägen – společné řezání klády. Novomanželé musí s pomocí oboustranné pily rozdělit kus dřeva, což symbolizuje jejich schopnost spolupracovat a zvládat životní překážky. Pokud se vám to zdá jako dřina, vězte, že moderní páry si často práci ulehčí motorovou pilou.

Španělsko přidává do svatebního dění nádech netradiční elegance. Nevěsty tu často oblékají černé šaty, což má symbolizovat jejich oddanost. Oproti tomu v Itálii je zvykem věnovat nevěstě mandle jako přání štěstí a plodnosti. Každá země zkrátka vkládá do svatebních tradic svůj jedinečný otisk.

Africké zvyky: Plivání a finanční požehnání

Pokud vás pozvou na svatbu do Keni, buďte připraveni na neobvyklý rituál. Otec nevěsty totiž plivne dceři na šaty, což má přinést štěstí a chránit ji před smůlou. U Masajů má plivání dokonce hlubší význam – je projevem úcty a požehnání. A když už je řeč o požehnání, v Nigérii je zvykem házet na novomanžele peníze. Zatímco u nás by to mohlo vyvolat rozpačité úsměvy, tam je to známka hojnosti a dobrých přání.

Na jihu Afriky zase rodiče nosí hořící polena, která symbolicky přenášejí rodinný oheň a jeho tradice. Tento akt spojuje rodiny a dává novomanželům požehnání pro společný život.

Asijské rituály plné překvapení

Indie je známá svými velkolepými svatbami, ale některé tradice vás mohou překvapit. Během obřadu nevěstiny družičky ukradnou ženichovi boty. Pokud si je chce zpět, musí zaplatit výkupné, čímž se z celé situace stává veselá hra plná smíchu.

V Japonsku se zase rodiny propojují prostřednictvím saké. Novomanželé i jejich rodiče pijí tři doušky rýžového vína z misek ve stejném rytmu, což symbolizuje jednotu. Když k tomu přidáme preciznost, se kterou Japonci rituály provádějí, jde o skutečně působivou podívanou.

Výzvy na Dálném východě a indonéská odříkání

Na některých svatbách v Jižní Koreji se ženichovi dostane speciální „pozornosti“. Po obřadu mu svážou nohy a bijí ho do chodidel tyčí nebo sušenou rybou. Tento zvyk má prověřit jeho odolnost a smysl pro humor, což se může hodit v nadcházejícím manželství.

V Indonésii komunita Tidong udržuje tradici, která se může zdát jako zkouška trpělivosti. Novomanželé jsou tři dny a tři noci zavřeni ve svém domě, kde nesmí používat koupelnu. Tento rituál má posílit jejich odhodlání a vytrvalost – vlastnosti, které jsou v manželství nezbytné.

Šípy a svatební průvodkyně

V západní Číně si komunita Yugurů potrpí na symboliku. Ženich vystřelí na nevěstu tři šípy bez hrotů. Následně je zlomí, aby ukázal svou lásku a odhodlání. Oproti jiným tradicím působí tato jako příjemné gesto.

Ve svahilské kultuře hrají důležitou roli zkušené ženy, které pár doprovázejí do ložnice během svatební noci. Mají zajistit, že vše proběhne hladce. Tento zvyk může být pro mnoho lidí nepředstavitelný, ale ve své podstatě je výrazem soudržnosti a podpory komunity.

Zdroje: LarsonJewelers, KhushMag, MirageNews

Eva Němcová
Eva Němcová
Jsem odhodlaná máma tří dětí a snažím se vyrovnávat s každodenními výzvami, jako je najít ztracenou ponožku nebo odhadnout, kolik času zabere uvaření večeře. 🕵️‍♀️ Jsem expertka na multitasking – dokážu zároveň vařit, hlídat děti a přemýšlet, co si dám k večeři! 😄 Ráda si ze sebe dělám legraci a věřím, že smích je nejlepší recept na štěstí.

Další články
Související

První mileniál mezi svatými: Patnáctiletý Carlo Acutis bude svatořečen ve Vatikánu. Tělo bylo celistvé i po 13 letech v hrobě

Carlo Acutis, patnáctiletý chlapec s hlubokou vírou a vášní pro technologie, bude jako první mileniál svatořečen 27. dubna ve Vatikánu.

Velikonoce a pověry a tradice: Na Zelený čtvrtek špenát, na Velký pátek se nesmí prát a pruty pro zdraví

Velikonoční týden nazývaný také pašijový týden je plný zvyků, tradic a pověr. Co byste měli v dané dny dělat a čemu se raději naopak vyhnout?

Karel Gott se Show Jana Krause vyhýbal: Slavný zpěvák k tomu měl jasný důvod

Karel Gott nikdy nevystoupil v Show Jana Krause. Důvody slavného zpěváka mluví jasně. Není však pochyb o tom, že by jeho vystoupení bylo diváky vítané.

Škaredá středa: Pozor na to, jak se budete tvářit a nezapomeňte upéct jidáše

Věděli jste, že se na Škaredou středu nemáte mračit? Naopak, usmívejte se, upečte si jidáše a vymeťte saze z komína. Škaredá středa - co se s ní pojí?

Nákupy o Velikonocích: Penny zákazníky i personál překvapilo, najdou se výjimky i o Velikonočním pondělí

Velikonoce se blíží a s nimi i omezení v otevírací době obchodů. Přinášíme přehled, kdy a kde si o Velikonocích nakoupíte.

Šedivé úterý: V tento den platí uklízet, vymetat a bílit

Věděli jste, že na Šedivé úterý byste si měli doma pořádně uklidit? Podle tradice hospodyně vymetaly pavučiny a prach, někde se i bílilo.