Seriál Případy 1. oddělení o pražské mordpartě se stal hitem už první sérií. Scénárista Josef Mareš a režisér Peter Bebjak přitom uspěli s konceptem, který šel prakticky proti všem zvyklostem tehdejší seriálové krimi tvorby. Ostatně samotné podrobné prozkoumání scénáře první série bylo skoro dílem náhody. Jaké zajímavosti pak provázely sérii třetí?
Nástěnkář Korejs
Postava Josefa Korejse v podání Miroslava Hanuše je s tímto dílem neodmyslitelně spjata. Při natáčení se tentokrát cítil natolik dobře, že si na place dával dokonce „přesčasy“. V některých scénách tak například v pozadí věšel papíry na služební nástěnku. Při druhém takovém štěku v pozadí se však vyděsila skriptka. Dle scénáře totiž neměl být ten den Korejs ani v budově, bylo tedy třeba jeho figuru v postprodukci rozmazat.
Figura Radky Drápové
Jedním z long-term záporáků této série je ředitelka Drápová, kterou si výborně zahrála Lucie Štěpánková. Mareš do ní vtělil to, co mu lezlo na nervy na jeho vlastní nadřízené. Jde o esenci policistů se zahraničními školami a tituly, kteří však mají mizivou či dokonce nulovou zkušenost z terénu.
S tím je spojeno také „americké“ řízení brífinků, které se odehrávají přes videohovor a ukončování hovorů v případě nepříjemných dotazů. Krom jiného se nápadně podobala Radce Drexlerové, bývalé náměstkyni Služby kriminální policie. Mareš upozorňoval na to, že by bylo chybou zaměňovat reálné a seriálové postavy. Její odchod však hodnotil pozitivně.
Nezajímavý případ
Do této série chtěl Mareš zapracovat i svůj srdeční případ z roku 2000. Pracovně ho nazval „Okno“ a šlo o vypadnutí ženy z bytu, kdy případ vypadal jako nehoda. Mareš hned na místě pojal podezření, že ženu vystrčil její manžel, což nakonec dokázal pomocí rekonstrukce za asistence hasičů. Když však případ představil druhému scénáristovi, Jan Malinda odvětil: „To není zajímavý.“
Tato reakce Mareše skoro urazila. Přehodnotil to poté, co mu Malinda vysvětlil nudnost umístění hodinového dílu do malé kuchyně v paneláku.
Interiér kanceláří
V prvních dvou sériích sloužila jako ředitelství budova bývalé banky ve Vysočanech. Tentokrát ale nebyla k mání, interiéry tedy vznikly přímo na Kavčích horách. Coby průčelí pak slouží komplex PSN House v Argentinské ulici.

Slabší začátek
Přestože jsou všechny díly na české poměry vysoký nadprůměr, cca do poloviny jede seriál lehce na volnoběh. První epizody musí totiž kromě případů pokrýt i změny v týmu vyšetřovatelů a to, kam se která postava posunula. Stejně tak reagují vyšetřovatelé na změny doby jako jsou videohovory, nepoužívat výraz „teplouši“ a role sociálních sítí.
Mezi nejsilnější kusy pak patří například Taxivrah nebo ultra temná epizoda Romeo a Julie inspirovaná vraždou v Běchovicích.
Nejen Drápová
Kapitán Jiří Netík a Radka Drápová jsou dle tvůrců archetypy. Jde o policisty, kteří se začali objevovat po roce 2010. Služebně i věkově jsou mladší, nedisponují moc terénními zkušenostmi, ale jsou vybavení znalostně i jazykově. Pro četné vysokoškolské tituly jsou svižně povyšováni, což nesou nelibě starší policisté. V tomto případě hlavně „devadesátkový“ Martin Pražák v podání Filipa Blažka.

Seriál Případy 1. oddělení můžete sledovat vždy v pondělí od 20:10 na ČT1.
Zdroje: CSFD, Wikipedia, iDnes