Velikonoční svátky se kvapem blíží a lidé se kromě jiného chystají na tradiční pomlázku. Ta ovšem vyžaduje pohyb venku, zvláště, pokud žijete na vesnici. Je tedy na místě zjistit, jaké budou aspoň odhady počasí na velikonoční víkend. Co nám meteorologové zatím slibují?
Nestálé období Velikonoc
Na koledování s pomlázkami si slunce a teplo přejí prakticky všichni, ideálně už od rána. Velikonoce ovšem připadají na přelom března a dubna, kdy je počasí cokoli jen ne ustálené. Protože připadají na první neděli po prvním jarním úplňku, může být velikonoční neděle kdykoli od 20. března do 25. dubna.
„Právě během období možných Velikonoc vzroste průměrná denní teplota v pražském Klementinu z 5,4 stupně Celsia na 10,2 stupně Celsia,“ vysvětluje situaci meteoroložka Dagmar Honsová. Právě proto jsou Velikonoce stran počasí velmi rozmanité, kolikrát z hodiny na hodinu.
Bude znát posun klimatu?
Faktem je, že roční struktura počasí se už i u nás citelně mění. Je to dlouhodobý trend, během kterého prakticky zaniká jaro a podzim, takže máme buď zimu, nebo letní vedra. I letošní Velikonoce by proto měly být teplejší a srážkově budou nejspíš podprůměrné.
Volno bude od pátku 18. dubna do pondělí 21. dubna, u dětí přidejte ještě čtvrtek. Během těchto dnů mohou teploty atakovat klidně třicítku, stejně tak se může ale objevit i sníh. I to jsme před pár lety zažili…
Bude teplo?
Právě proto, že letos připadnou Velikonoce na třetí týden v dubnu, se vyšší teploty poměrně nabízí. Hlavně poslední roky poskytly teploty značně přes 20 stupňů Celsia. Například koncem dubna 2012 se rtuť teploměru dostala na 31,8, tedy překonala tropy.
I když to letos úplně na tropy nevypadá, tepleji asi bude. Meteorologické odhady zatím pracují s výhledem kolem 15 stupňů Celsia, možná i slabou dvacítkou. Z dlouhodobých měření v letech 1991-2020 se teploty v poslední třetině dubna pohybovaly jen mezi 2-14 stupni. Můžeme tedy čekat lehký nadprůměr.
„Přijdou nejenom dvojciferné teploty, a budeme atakovat hranici 25 °C a přivane sem opět i prach ze Sahary,“ popsala Dagmar Honsová pro Blesk. „Podle numerických modelů těsně před velikonočními svátky na Velikonoční pátek přijde ochlazení a Velikonoce by měly být víceméně hodně proměnlivé s občasným deštěm, s přeháňkami a bude opět větrno,“ dodala ještě.
Mrazíky? Asi ne
Jaro zatím stále soupeří se zimou, teploty se výrazně sunou i během hodin a několika kilometrů území. Na konci 90. let na Velikonoce dokonce mrzlo, což nám ovšem letos asi nehrozí. Bod mrazu v nižších ani středních polohách nehrozí, noční teploty by se měly taky držet nad nulou.
Pokračující sucho
Z toho plyne, že i pokud se dojde na déšť, budou to normální kapky vody, nikoli sněhové vločky. Ano, déšť dokáže koledníkům pokazit kdejakou trasu a ani slivovice moc nepomůže. Nelze tvrdit, že nespadne ani kapka, výrazné srážky by se však konat neměly.

V posledních letech spadlo v daném období v průměru osm milimetrů vody, letošek by z toho neměl vybočit. Maximem bude něco kolem deseti milimetrů. Už od Vánoc u nás panuje spíše suché podnebí, na největší křesťanský svátek bude tento trend asi pokračovat.
Zdroje: Blesk.cz, Denik, Dotyk