Osmička nejlepších filmů dle skutečných událostí a kde si je pustit

V zásadě se dá říct, že jakékoli filmy mimo sci-fi a fantasy jsou podle skutečných událostí. Vyskytují se v nich totiž situace, které lidi zkrátka potkávají, jen průběh a výsledek je kolikrát odlišný od toho reálného. Následující seznam ovšem uvádí ty snímky, které jsou založeny na skutečných událostech nejrůznějšího charakteru.

REKLAMA

Schindlerův seznam (1993)

Snímek Stevena Spielberga vychází z životního příběhu skutečného podnikatele Oskara Schindlera. Německý obchodník zachránil za druhé světové války tisíce Židů tím, že je zaměstnal ve vlastních továrnách. Herecké obsazení je špička, uvidíte Liama Neesona, Ralpha Fiennese a Bena Kingsleyho.

I když se samozřejmě film v rámci umělecké licence v některých klíčových prvcích liší od reality, ve většině se drží životní předlohy. Šlo o trhák, který při rozpočtu 22 milionů dolarů vydělal 322 milionů. Tak díky tomu mohl Spielberg založit nadaci Survivors of the Shoad Visual History Foundation. Dá se pustit na SkyShowtime, Apple TV nebo Rakutenu.

Fruitvale (2013)

Životopisné drama vypráví příběh vraždy Oscara Granta. Mladý otec byl bezdůvodně zastřelen v oblasti západního pobřeží Kalifornie tamní policií. Vše se odehrálo na Silvestra roku 2009 a událost šokovala celé USA. Jde o srdcervoucí snímek, který sleduje Grantův život až do jeho smrti v brzkých hodinách prvního ledna.

Na festivalu Sundance Film Festival vyhrál velkou cenu poroty a také cenu publika. Po všech stránkách působí velmi autenticky.

Hotel Rwanda (2004)

Příběh Paula Rusesabagina, který během genocidě v Rwandě poskytl ve svém hotelu v Kigali přístřeší více jak tisícovce uprchlíku. Režie se ujal Terry George, hrají Don Cheadle, Sophie Okonedo, Joaquin Phoenix a Nick Nolte.

Jde o inspirující a srdcervoucí počin, který jde však ještě dál. Zaměřuje se totiž na Západ a jeho slepotu k hororům zmíněné genocidy včetně selhání funkce OSN.

Francouzská spojka (1971)

Filmová adaptace stejnojmenné knihy literatury faktu z roku 1969. Sleduje detektivy NYPD a oddělení narkotik, kteří se snaží dostat francouzského heroinového bosse. Krimithriller je nejznámější pro revolučně natočenou automobilovou honičku. Ve filmu zazářil Gene Hackman, který byl tento týden se svou manželkou nalezen v jejich domě mrtvý.

Snímek byl nominován na osm Oscarů a vyhrál jich pět včetně toho za nejlepší film. Ovlivnil mnoho režisérů od Davida Finchera přes Akira Kurosawu po Stevena Spielberga, který se jím inspiroval při natáčení Mnichova. Lze si ji pustit na Rakutenu, Disney+, Apple TV či Google Play. V sobotu večer snímek vysílá také Česká televize na programu ČT2.

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Je těžké odhadnout, kolik z obsahu filmu (a jak) se skutečně odehrálo. Je nicméně založen na životě skutečné osoby. Příběh podvodníka, který začal už v pubertě a upozornil na sebe hlavně podvodem s bankovními šeky. Dokonce i skutečný Frank Abagnale falšoval část svých pamětí.

Režie Stevena Spielberga a obsazení Leonarda DiCapria s Tomem Hanksem je zárukou vynikajícího výsledku. To se projevilo i nominací na dva Oscary, dá se na něj podívat na SkyShowtime, Google Play, Apple TV či Rakutenu.

Jidáš a černý mesiáš (2021)

Jeden z mála vynikajících filmů o životech průkopníků občanských práv, těmi dalšími jsou Selma a Malcolm X. Vypráví o vraždě Freda Hamptona a illinoiské Straně černých panterů. Film perfektně zachytil drama revoluce a strach FBI ze společenské změny. Přitom jde stále o intenzivní a napínavý reálný krimithriller, který se dá pustit na Google Play, Rakutenu či AppleTV.

Mafiáni (1990)

Klasika mafiánského žánru vychází z knihy Mafián novináře Nicholase Pileggiho o Henrym Hillovi. Snímek Martina Scorseseho je mistrnou kombinací humoru, tragédie a brutality. Získal nominaci na šest Oscarů, odnesl si ho Joe Pesci za nejlepší vedlejší roli. V roce 2000 ho knihovna Kongresu vybrala pro národní archivaci pro „kulturní, historický a estetický význam“. Momentálně se dá promítnout na Google Play, Rakutenu či AppleTV.

Já, Tonya (2017)

Sportovní komedie Já, Tonya přináší těžko uvěřitelný příběh, který by sám o sobě vydal na několik běžných životů. Vzestup a pád a také jeden z největších skandálů sportovní historie. Tonya Harding patřila mezi nejlepší krasobruslařky světa, vždy bude ale spojena s útokem na svou soupeřku Nancy Kerrigan.

Film přistupuje k tématu docela osvěžujícím způsobem. Neodpovídá totiž na otázku, jestli Tonya útok z roku 1994 skutečně zorganizovala. Místo toho neguje jakoukoli obecnou pravdu s tím, že „Neexistuje nic jako pravda, každý má tu svou“.

Film si tak sám protiřečí a obsahuje mnoho nespolehlivých vypravěčů. V žánru, který většinou představuje jeden jasný tón, je to hrozně osvěžující. Dá se pustit na LepšíTV, KviffTV, Dafilm a SledováníTV.

Zdroje: Forbes, CSFD, Kinobox

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Petr Čepek: Na sklonku života vážil pouhých 30 kilogramů. Manželka byla neustále u něj, zemřel však, když si odběhla

Petr Čepek se do našich pamětí zapsal jako herec s velkým charisma a uhrančivým pohledem. Na sklonku svého života trpěl velkými bolestmi.

Ulice: Blanka podlehla alkoholu a Roman Šmucler jako ministr

Napětí v seriálu Ulice se dá krájet. Televizní diváci s napětím sledují, jak se kauza na Komoře zubních lékařů vyhrocuje do nečekaných otáček.

Adéla ještě nevečeřela: Robert Redford tvůrce odmítl, Dočolomanský až jako třetí volba a mlaskání Adély pomocí triků

Filmová parodie brakových detektivek Adéla ještě nevečeřela se stala jedním z nejúspěšnějších snímků celé normalizace. A jak to bylo s pivem?

Babička: Filmová klasika, která baví dodnes. Jedna ze slavných babiček však měla k dětem nepochopitelný vztah

Babička Boženy Němcové byla zfilmovaná rovnou třikrát. Znáte představitelky hlavní role? Co mají společného a co nikoliv?

Jiří Sovák: Život bouřliváka, který za vtipnými hláškami skrýval osobní bolesti

Jiří Sovák (†79) byl výjimečný herec, který se právem řadí mezi naše největší herecké legendy. Za svými vtipnými hláškami však ledasco skrýval.

Krakonoš a lyžníci: Natáčení doživotně negativně ovlivnilo Zdeňka Trošku, kyselo a rum ve velkém a o lyžích bez lyží

Jaké zajímavosti se pojí s natáčením dodnes oblíbeného snímku Krakonoš a lyžníci? A proč se Zdeněk Troška zařekl, že film v zimě natáčet nikdy nebude?