Představte si, že byste dětem dávali do rukou láhev vodky nebo karton cigaret. Zní to neuvěřitelně, že? Podle uznávaného neurologa Martina Jana Stránského (68) je ale používání chytrých telefonů stejně nebezpečné. Mobil je podle něj pro dítě jako láhev vodky nebo karton cigaret. Je přesvědčený, že děti by měly být bez mobilu alespoň do 15 let. Proč radí zakázat dětem mobily?
Chytrý telefon: největší droga dneška
Stránský nezůstává jen u varování. Podle něj jsou digitální technologie nejnebezpečnější drogou na světě. Děti a puberťáci jsou čím dál více závislí na chytrých telefonech. Vždyť je mají doslova přilepené k rukám. Nejen kvůli zábavě, ale i kvůli dopaminu. Ten mozek uvolňuje při každém prohlížení nového videa nebo obrázku. „Na magnetické rezonanci nepoznáte rozdíl mezi mozkem dítěte, které kouká na TikTok, a mozkem někoho, kdo si dal heroin,“ tvrdí Stránský v rozhovoru pro Blesk.

Technologie a její dopad na mozek
Stránský, který se věnuje výzkumu mozku, varuje, že používání mobilů ovlivňuje dětský vývoj. Děti tráví hodiny denně na obrazovkách. To podle něj vede k degeneraci sociálních a intelektuálních schopností. Telefony stimulují stejnou část mozku jako návykové látky. Proto se Stránský strachuje, že to může způsobit úzkosti a deprese. „Tohle je největší problém současnosti,“ dodává.
Deprimující statistiky
Podle neurologa došlo v posledních desetiletích k nárůstu duševních problémů u dětí. A to poměrně drastickému. „Až 40 % dětí do 16 let trpí vážnými depresemi,“ varuje. Tento nárůst je přímo spojen s časem stráveným na mobilech. Do roku 2007, kdy přišel první iPhone, byl tento problém neexistující.
Co s tím?
Stránský doporučuje jednoduché řešení: zákaz mobilních telefonů pro děti až do 15 let. Ačkoli to může znít radikálně, něco na tom bude. Dle jeho názoru neexistuje žádná studie, která by dokazovala pozitivní vliv chytrých telefonů na naše životy.
Dnešní doba je plná elektronických návyků, které ovládají nás i naše děti. Podle Stránského, pokud chcete mít hloupé dítě, dejte mu chytrý mobil. Jeho varování rozhodně není něco, co bychom měli brát na lehkou váhu.
Zdroje: Blesk, iDnes, FirstClass