Na Sibiři se postupně otevírá brána do podsvětí: Kráter Batagajka pohlcuje krajinu a děsí místní

Na první pohled působí jako scéna z katastrofického filmu – obří jizva v zemi, která každým rokem roste a pohlcuje okolí. Jenže Batagajka, přezdívaná „brána do podsvětí“, je velmi reálná. Tento kráter v srdci sibiřské divočiny se stal symbolem měnící se planety – důsledkem tání permafrostu, který mění krajinu, děsí místní obyvatele a fascinuje vědce po celém světě.

REKLAMA

Kráter, který roste bez přestání

Když se kolem roku 1960 začala půda v okolí města Batagaj v Rusku propadat, nikdo netušil, že vzniká něco, co si vyslouží přezdívku „brána do podsvětí“. Tehdy za to mohlo masivní odlesňování v oblasti. Stromy, které chránily permafrost před slunečním žárem, zmizely – a začalo neúprosné tání. Půda změkla, začala se hroutit, a postupně vznikla největší termokrasová proláklina na světě.

Dnes měří kráter Batagaika na délku zhruba jeden kilometr, je téměř sto metrů hluboký a podle nejnovější studie se ročně rozšíří o dvanáct až třicet metrů. Od 90. let se jeho objem zvětšil na milion kubíků roztátého permafrostu a sedimentu. Čelní stěna kráteru postupuje rychleji než kdy dřív – a vědci si kladou otázku: kde se to zastaví?

Pohled na kráter z vesmíru na snímku americké NASA, FOTO: NASA Earth Observatory images by Jesse Allen, using Landsat data from the U.S. Geological Survey., Public domain, via Wikimedia Commons

Obří muzeum pod širým nebem

Kromě varování před změnou klimatu přináší Batagajka i nečekaný poklad. Vědci zde nacházejí zkameněliny z doby ledové – kosti mamutů, pižmoňů, prastarých bizonů nebo zbytky prehistorických lesů. Kráter tak slouží jako přírodní časová kapsle, která odhaluje, jak vypadalo klima před desítkami tisíc let. Klimatologové a paleontologové díky němu rekonstruují vývoj planety a analyzují, co nás může čekat.

Jenže práce na místě je nebezpečná. Okraje kráteru jsou nestabilní, často se bortí a celý útvar se může kdykoli rozšířit o další metry. Vědci si přesto nenechávají příležitost ujít – přístup do nitra kráteru je pro ně jako nahlédnutí do zapomenuté kapitoly dějin.

Rozšiřování kráteru během posledních 25 let, FOTO: NASA Earth Observatory images, Public domain, via Wikimedia Commons

Místo, které děsí i fascinuje

Zatímco vědci vidí v Batagajce vědecký poklad, místní lidé na ni hledí s obavami. Pastevci sobů kráter uctívají jako posvátné místo, podle jakutských legend zde přebývají duše předků. Každoročně sem přicházejí při slunovratu, aby se modlili a usmířili se s přírodními silami. A zároveň doufají, že se kráter jednou nezhroutí tak, že pohltí celé jejich vesnice.

Strach není planý. Tání permafrostu totiž ohrožuje stabilitu celých oblastí. Podle geologa Alexandra Fedorova už před několika lety vedlo k propadu silnic, narušení stovek domů a migraci obyvatel. Ruský stát přiznává, že klimatické škody způsobené táním permafrostu ho ročně stojí přes dvě miliardy dolarů – a čísla dál rostou.

A varování je ještě mrazivější: spolu s táním se do atmosféry uvolňuje obrovské množství uhlíku, který dál přispívá ke globálnímu oteplování. V nejčernějších scénářích se hovoří i o probuzení virů uvězněných v ledu po tisíce let.

Zdroje: HowStuffWorks, Reuters, NewAtlas, Deník

Honza Pernica
Honza Pernica
Rád studuju nové technologie a zajímám se o vědu a techniku obecně.

Další články
Související

První máj: Oslava plodnosti a lásky nebo vzpomínka na stávku dělníků, která dopadla tragicky

Vnímáte první máj jako svátek lásky či práce? Zamilovaní v tento den chodí na Petřín, kde se líbají pod rozkvetlou třešní, aby ženy neuschly.

Josef Klíma o devadesátkách a podsvětí: Lidé se ho ptají, jak je možné, že ještě žije

Josef Klíma je legendou české novinařiny. Často se dostal velmi blízko nebezpečným lidem. Jak vzpomíná a devadesátá léta? A co si myslí o Kájínkovi?

Kdy si nakoupíte a kdy zůstanou obchody v květnu zavřené

Květnové svátky jsou určitě fajn – ale pro některé to znamená potíže - musí si zajistit zásobu jídla.. Jak to letos bude s obchody 1. a 8. května?

Pověry, které se váží k filipojakubské noci: Nadvláda temna a zla končí, přichází světlo

Poslední dubnový večer se mnozí schází u pálení ohňů. Této noci se říká Valpružina nebo filipojakubská. Jaké pověry se k tomu váží?

V Polsku raději foťte jen vlastní oběd. Za snímek mostu či budovy hrozí velká pokuta i dvouleté vězení

V Polsku vyšlo nové nařízení - stát zakázal focení na více než 25 tisících místech. Za snímek mostu či nádraží hrozí vysoké pokuty i vězení.

Itálie a vysoké pokuty za nevhodnou obuv: Kontrolovat budou i podrážky

V Itálii budou kontrolovat podrážky a vhodnou obuv a při nesplnění budou padat vysoké pokuty. Vyjít si na hory skoro v pantoflích není dobrý nápad.