Modré pondělí, první den velikonočního týdne, si v české tradici nese pověst dne, kdy se nemá pracovat a mlčí se. Ale proč se vlastně říká tomuto pondělí „modré“? A jaké tradice by se měly dodržovat?
Opilost, modřiny a německý překlad
Přívlastek „modré“ má překvapivě málo co dělat s barvou samotnou. Pochází totiž z německého výrazu blauer Montag, v němž „blau“ znamená nejen modrý, ale také podnapilý nebo neschopný práce. V dobách, kdy neděle bývala dnem bujarých vesnických oslav a hojného pití, nebylo pondělí zrovna dnem plným pracovního nasazení. Lidé se prostě potřebovali z víkendových radovánek vzpamatovat – a občas k tomu nestačilo jen kafe, ale i den volna.
Staré říkanky v Humoristických listech si z toho tropily žerty: „Při pitkách se udělí velmi snadno ňáká modřina.“ A odtud také další možný význam slova modré. Modřiny jako důkaz či následky nedělního veselí.
Ale pozor – i když se v tento den nepracovalo, nebyla to lenost, nýbrž respekt k tradici. Kostely se v tento den halily do modrých a fialových látek, domácnosti se začaly symbolicky zbavovat zimy – vymetaly se kouty, bílily se stěny a doma se dělal „průvan“, kdy se vyhazovalo nepotřebné a opravovalo rozbité.
Mariánská modř a královská elegance
V průběhu dějin ale modrá barva dostává nový, mnohem vznešenější význam. Od 12. století se stává barvou Panny Marie – symbolem čistoty, pokory a smutku. Katedrála v Chartres s ikonickými vitrážemi v Mariině modři učarovala dokonce i francouzskému králi Ludvíku IX., který se do této barvy začal oblékat a udával tím tón celé křesťanské Evropě.
V kostelech se v tento den používají modré a fialové látky. Fialová symbolizovala smutek prosvětlený nadějí, modrá pak čistotu a nevinnost. Tyto barvy pak zůstávají ve výzdobě až do Bílé soboty.
A co doma? Tam se doporučuje především nezvedat hlas, nehádat se, zbytečně se nehonit. Prostě si na chvíli sednout a být vděčný – za život, přírodu i klid. Na stůl by se dnes mělo dát zelené osení, symbol probouzející se přírody. A na Modré pondělí ráno se dříve uctívaly čtyři živly.
Lehký úklid
Modré pondělí bylo dnem, kdy začínaly velikonoční prázdniny, kterým se říkalo vakace. Děti i studenti zůstávali doma, aby mohli pomáhat s přípravami na největší křesťanské svátky. Ale i tady platilo, že práce by neměla být příliš namáhavá. Uklízet se mělo jen lehce – velké gruntování si lidé nechávali až na Šedivé úterý a Škaredou středu.
Zdroje: wikipedia.org, prozeny.cz, toulcuvdvur.cz