Byla ženou, která okouzlila Hitlera i Vlastu Buriana. Lída Baarová se před válkou stala milenkou německého politika a ministra Josepha Goebbelse. Po válce ji označili za „kolaborantku“ a následky jejího románku krutě odnesla celá její rodina.
Talentovaná mladá kráska
Narodila se jako Ludmila Babková, později převzala jméno rodinného známého. Celý svět ji od té doby znal jako Lídu Baarovou. Už na začátku kariéry se jí povedlo dostat do popředí československého filmového průmyslu. Byla hvězdou, která točila několik filmů ročně a dostala se dokonce až do Německa.

Zprvu tak trochu bojovala s německou výslovností, nakonec se ale i tam proslavila ve snímku Barkarola, kde si zahrála po boku milovníka Gustava Fröhlicha. Ten ji okouzlil natolik, že s ním po nějaké době dokonce otěhotněla. Později se bohužel ukázalo, že se jedná o mimoděložní těhotenství a kvůli nepovedenému zákroku přišla o možnost mít děti.
Poznala Hitlera a Goebbelse
V roce 1936 se během berlínské olympiády seznámila s říšským politikem Josephem Goebbelsem. Okouzlil ji jeho humor a intelekt. Po prvotních náznacích a zamilovaných pohledech mu mladá herečka podlehla. Navzájem se do sebe zamilovali a jejich vztah trval dva roky. Podle herečky Adiny Mandlové, se kterou se přátelila, toho mladá Lída Baarová v té době o nacistech moc nevěděla, a přestože jí ho Adina Mandlová rozmlouvala, své lásky se odmítla vzdát.
O dva roky později vstoupil do jejich vztahu zásah Hitlera, který ho označil za politicky nevhodný a nařídil Goebbelsovi, aby vše ukončil. Herečka pak měla v Německu dokonce zakázáno účinkovat. Vrátila se proto domů i do československého filmu.
Po válce vše odnesla její rodina
Po konci druhé světové války skončila Lída Baarová ve vazbě, označili ji za „kolaborantku“, přestože ji nikdy nebyla přiznána vina. V té době si k výslechu vyšetřovatelé pozvali také její matku, která však intenzivní výslech nevydržela a zkolabovala. O pár hodin později podlehla infarktu.

Ve stejném roce došlo i na sestru slavné herečky, Zorku Janů. Byla vyhozena z divadelního souboru, což ji velmi semlelo. Jednou se dokonce neúspěšně pokusila o sebevraždu. Později se jí bohužel povedla, zemřela po skoku z okna jejich domu.
Otec Lídy Baarové se léčil se silným zánětem v jedné noze. Když měl nastoupit na operaci do nemocnice, odmítl, protože se musel starat o svoji nemocnou mladší dceru Zorku. Vzhledem k tomu, že zákrok neproběhl včas, byl nakonec nucen podstoupit amputaci.
Tvrdila, že s Goebbelsem nic neměla
I přesto, že Lídu Baarovou v roce 1946 nakonec z vazby propustili a vinu jí neprokázali, nálepka „kolaborantky“ jí vydržela až do konce života. Nikdy už se nedostala na výsluní, získávala spíše menší role. Čím starší herečka byla, tím více se také distancovala od Goebbelse. Tvrdila dokonce, že s ministrem propagandy nikdy nic neměla.
Po roce 1972 zakotvila Lída Baarová v Salzburgu, kde v listopadu roku 2000 i zemřela. Její urnu rodina uložila do hrobky v pražských Strašnicích.
Zdroje: cs.wikipedia.org, blesk.cz, denik.cz, dejinysebevedomi.cz, magazin.aktualne.cz