Jak vyčistit zčernalé zlato a stříbro: Jedlá soda, kyselina citronová a pozor na kartáčky

Denní nošení zlatých či stříbrných šperků je asi nejběžnější způsob zdobení, hlavně u něžného pohlaví. Právě denní styk s kůží a hlavně potem či dalšími nečistotami ale způsobuje postupné tmavnutí. I když patří zlato k nejodolnějším kovům, ani ono není ušetřeno zubu času. Ale nezoufejte, vyčistit ho můžete snadno i doma. Co doporučují přímo klenotníci?

REKLAMA

Šperky a brnění

Říká se, že rytíř v zářivém brnění ho nikdy neměl v bitvě. Stejně tak šperky, na kterých nejsou občas škrábance nebo trocha špíny, asi nikdy neopustily výlohu obchodu nebo něčí šperkovnici. Při čištění je hlavní rozlišit zlato bez kamínků a zlato s kameny. Na každý druh platí jiné postupy.

Jestli jste šperky nečistili opravdu dlouho a bojíte se poničení, je na místě se minimálně poradit s klenotníkem. Za běžných okolností jim lehké čištění dopřejte jednou za měsíc. Šperkům obecně nejvíce škodí práce s chemikáliemi, sport, plavání, hrubší manuální práce (zahrada) a obecně špinavé práce. Před každou takovou aktivitou šperky raději odkládejte. Má to i bezpečnostní důvody.

Nikdy abraziva

Abraziva neboli brusiva jsou čistící prostředky určené pro zvláště znečištěné povrchy. Ty totiž doslova obrousí, což ovšem škodí jemným povrchům. U šperků se jim proto vyhněte obloukem. U drahých kovů taky nepoužívejte jakoukoli zubní pastu, hrozí totiž zmatnění a ztmavnutí povrchu.

Pro zlato je ideální průběžně leštění měkkým hadříkem (mikrovláknem), nejlépe lehce po každém sundání šperku. Kov tak pravidelně zbavíte lehkých nečistot, průběžně mastnoty a čehokoli, co je základem pro větší nečistoty. Úplně si přitom vystačíte s mýdlovou vodou, případně trochou citronové šťávy.

Zelené a jiné skvrny

Narazíte-li na barevné skvrny (nejčastěji zelené nebo do modra), dopřejte šperku citronovou lázeň. Na 5-10 minut ho ponořte do kyseliny citronové a pak umyjte vlažnou vodou. Černání zlata se obecně vyskytuje jen výjimečně, většinou kvůli příliš agresivnímu potu.

Navíc nereaguje zlato, ale příměsi ve slitině. Na vině mohou být také léky, případně alergie uživatele, kosmetika s obsahem jodu a další situace. Jde zkrátka o anomálii, kdy je lepší svěřit šperky profesionálovi.

Čištění stříbra

Tento krásný kov nikdy nečistěte kartáčky nebo jinými drsnými pomůckami. Stejně tak se vyhněte gumovým podložkám či rukavicím. Stříbro je reakčnější než zlato, takže můžete narazit na docela ošklivou černou usazeninu. Jde o tzv. zkysnutí kovu. Na ně můžete použít zubní pastu nebo jedlou sodu.

Připravte si horkou vodu, jedlou sodu, misku a hliníkovou folii (alobal). Tím vyložte misku, na její dno položte postižené stříbro. Všechny šperky pak posypte sodou (musí být zcela zakryté) a zalijte vroucí vodou. Počkejte na vychladnutí, šperky vyjměte a otřete. Nakonec je ještě doleštěte hadříkem z mikrovlákna.

Ilustrační foto, ZDROJ: Pixabay.com
Ilustrační foto, ZDROJ: Pixabay.com

Informace na počátku

Už když kupujete zlaté hodinky, řetízky nebo cokoli podobného, nechte si ohledně péče poradit přímo od prodejce. Dnes už ke všem typům šperků existují doplňky, čisticí tonika či ubrousky podobné těm vlhčeným.

Zdroje: wikipedia.org, Hodinkovna.cz, Victum.cz, Hagerty.cz, TetaDrogerie

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Soda jako perfektní pomocník při úklidu: Ucpaný odtok, mastné nádobí i na prádlo

Soda je levný a velice účinný čistič domácnosti. Můžete ho použít téměř na všechny povrchy, protože má univerzální použití.

Pozor na nenápadný symbol na štítku. Může znamenat konec vašeho oblíbeného oblečení

Co znamenají symboly na štítku oblečení? Přehledně a srozumitelně vysvětlujeme, jak pečovat o svůj šatník.

Čištění a kontrola komínu: Nezapomínejte na tuto povinnost, mohlo by vás to vyjít draho

Jde o povinnost každého majitele chaty nebo rodinného domu. Jak často je nutná kontrola či revize komínu a proč ji nezanedbat?

Jak se zbavit černé plísně ze spár: Jedlá soda, kyselina citronová i jak tomu předcházet

Černá plíseň ve spárách nejenže nevypadá hezky, ale může být příčinou zdravotních potíží. Zbavit se plísně můžete s řadou přírodních pomocníků, které máte doma.

Nečekané využití tablet do myčky: Od ucpaného odpadu po čistou toaletu či pračku

Tablety do myčky mají v domácnosti daleko pestřejší využití, nežli je mytí nádobí. Pomohou vám odstranit připáleniny a hodí se i pro čištění pračky.

Ořechové skořápky nevyhazujte. Mají mnoho zajímavých využití: Čistič, hnojivo, osvěžovač či peeling

Vyhazujete ořechové skořápky? Odteď už to neuděláte. V domácnosti mají mnoho různorodého využití, i když se na první pohled tváří jako odpad.