Jak správně nabíjet telefon, aby vám vydržel co nejdéle? Nenabíjejte přes noc a hlídejte, co běží na pozadí

Všichni chceme, aby nám telefon vydržel co nejdéle, ale často mu sami podkopáváme nohy. Zbavte se zbytečných návyků, které vaši baterii pomalu, ale jistě ničí. Přinášíme návod, jak s ní zacházet, aby vám neřekla sbohem zbytčně brzy.

REKLAMA

Legendy o formátování baterie aneb Co patří do historie

Pamatujete na doby, kdy jste si koupili nový mobil a první věc, kterou jste museli udělat, bylo „zformátování“ baterie? Doba těchto rituálů je pryč. Tehdejší mobily měly vyměnitelné baterie a technologie vyžadovala několik cyklů kompletního vybití a nabití. Byla to trochu alchymie, která ale měla své opodstatnění.

Dnešní lithiové baterie fungují jinak. Každý úplný cyklus – tedy vybití a znovunabití – se počítá a baterie má těchto cyklů omezený počet, většinou mezi 1 500 až 2 000. Po jejich dosažení nezačne baterie hned stávkovat, ale postupně ztrácí kapacitu. Pokud si tedy pořád myslíte, že vašemu telefonu děláte laskavost, když ho pravidelně „formátujete“, měli byste si tenhle zvyk uložit do šuplíku vedle VHS kazet.

Noční nabíjení: Módní přežitek, nebo nutné zlo?

Kdo z nás to nedělá? Večer položíme telefon na nabíječku, jdeme spát a ráno ho radostně odpojíme se 100 % nabití. Jednoduché, efektivní, ale… z dlouhodobého hlediska ne úplně chytré. Moderní telefony jsou sice chytré natolik, že přestanou dobíjet, jakmile je baterie plná, ale během noci se často spouští drobné nabíjecí cykly, které baterii opotřebovávají.

Pokud chcete, aby váš telefon zvládal životní maraton, držte se pravidla „30 až 80“. Nabíjejte, když baterie klesne pod 30 %, a nenechte ji překročit hranici 80 %. Tím prodloužíte životnost a vyhnete se drahým a komplikovaným výměnám, které jsou u dnešních integrovaných baterií téměř jistotou. Takže noční nabíjení? To raději nechte šoférům elektromobilů.

Aplikace, které vám tajně cucají energii

Kolikrát jste minimalizovali aplikaci, jen abyste se k ní rychle vrátili? Většina z nás to dělá velmi často. Ale co zůstane na pozadí, to si dál spokojeně bere svůj díl baterie. A pak se divíme, proč je telefon už po obědě téměř mrtvý.

Kritické je to hlavně, když testujete nové aplikace – diář, počasí, hry… A než si vyberete svého favorita, zůstanou ty předchozí na pozadí jako energetičtí upíři. Řešení? Buďte nemilosrdní. Zavřete nebo odinstalujte vše, co nepotřebujete. I telefon má svoje limity a nebude vám za přetížení vděčný.

Viry a jiní nezvaní hosté, co vás připraví o šťávu

Když ani důkladná revize aplikací nepomůže, je čas hledat viníka jinde. Viry, spyware nebo jiné škodlivé programy mohou tiše pracovat v pozadí a vybíjet baterii rychlostí, kterou by jim záviděla i nejrychlejší myš z animáků.

A jak se před nimi chránit? Investujte do kvalitního antiviru. Vyhněte se „zaručeným“ aplikacím zdarma, které častěji přidělají problémy, než je vyřeší. Kvalitní ochrana stojí pár korun, ale ušetří vám nervy i peníze za nový telefon. A co si budeme povídat, v dnešní digitální džungli je to investice, která má smysl.

Zdroje: AndroidAuthority, TechAdvisor, TextMagic, AjcBattery

Honza Pernica
Honza Pernica
Rád studuju nové technologie a zajímám se o vědu a techniku obecně.

Další články
Související

První mileniál mezi svatými: Patnáctiletý Carlo Acutis bude svatořečen ve Vatikánu. Tělo bylo celistvé i po 13 letech v hrobě

Carlo Acutis, patnáctiletý chlapec s hlubokou vírou a vášní pro technologie, bude jako první mileniál svatořečen 27. dubna ve Vatikánu.

Velikonoce a pověry a tradice: Na Zelený čtvrtek špenát, na Velký pátek se nesmí prát a pruty pro zdraví

Velikonoční týden nazývaný také pašijový týden je plný zvyků, tradic a pověr. Co byste měli v dané dny dělat a čemu se raději naopak vyhnout?

Karel Gott se Show Jana Krause vyhýbal: Slavný zpěvák k tomu měl jasný důvod

Karel Gott nikdy nevystoupil v Show Jana Krause. Důvody slavného zpěváka mluví jasně. Není však pochyb o tom, že by jeho vystoupení bylo diváky vítané.

Škaredá středa: Pozor na to, jak se budete tvářit a nezapomeňte upéct jidáše

Věděli jste, že se na Škaredou středu nemáte mračit? Naopak, usmívejte se, upečte si jidáše a vymeťte saze z komína. Škaredá středa - co se s ní pojí?

Nákupy o Velikonocích: Penny zákazníky i personál překvapilo, najdou se výjimky i o Velikonočním pondělí

Velikonoce se blíží a s nimi i omezení v otevírací době obchodů. Přinášíme přehled, kdy a kde si o Velikonocích nakoupíte.

Šedivé úterý: V tento den platí uklízet, vymetat a bílit

Věděli jste, že na Šedivé úterý byste si měli doma pořádně uklidit? Podle tradice hospodyně vymetaly pavučiny a prach, někde se i bílilo.