Duben a květen jsou měsíce, kdy o sobě jaro dává vědět zcela otevřeně. Každému zahradníkovi tak již v dubnu začíná doba, kdy je třeba o zahradu opravdu důkladně pečovat. Tedy v případě, že chcete později dobře sklízet. Nenechte se současně zmást veselými slunečními paprsky. Hlavně v dubnu mohou ještě potrápit mrazíky, ostatně počasí bývá jak na houpačce.
Aprílový měsíc
Tohle označení nevzniklo jen tak z ničeho, dost často nás veletoče vedra i deště potrápí ještě v květnu. A i když šplhá teploměr ve dne klidně ke dvacítce, v noci zase upadá k nule. Někdy se dostane i pod ní. Co se tedy v dubnu dá provádět a co sázet, aby to přežilo?
Zatím nechte být teplomilné rostliny, vyřiďte plodiny, které takové teplotní rozsahy bez potíží zvládnou. Na pořad dne tak přichází, rajčata, papriky, fazole, tykve, melouny či lilky. Ty poslední ale nechte ještě ve skleníku, nebo doma za oknem.
Vedou keře a stromy
Jestli jste keře či stromky nestihli vysadit už na podzim, máte druhou šanci právě během dubna i začátku května. Hobby markety vám nabídnou celou paletu stromů i keříků. Je-li tedy vaším cílem tzv. jedlá zahrada, je pravá chvíle na maliny, rybíz, angrešt, joštu, borůvky, brusinky a další bobule.
Než se ale u čehokoli ze zmíněného pustíte do umístění do země, udělejte přípravu. Jejich kořenový systém dejte na cca dvanáct hodin do kbelíku s vodou. Potřebuje totiž důkladně nasát vodu, aby se sazenice dobře připravila na „provoz“ v samotné půdě.

Čas cibulovin
S cibulovinami je to podobné. Vysázejte je teď, aby mohly vykvést během léta, to samé platí pro hlíznaté okrasné rostliny. Máme na mysli jiřiny, dosny, mečíky, montbrécie a další. Než je začnete dávat do země, nechte v ní uležet zásobu výživného kompostu. Dají se použít kupovaná hnojiva, ideální je ovšem vlastní zahradní kompostér.
Květiny a byliny
Duben je vhodným časem i pro rostliny, které jdou přímo do záhonu nebo vyvýšeného záhonu. Vhod tak přijdou letničky nebo byliny, hrachory, aksamitníky, černucha, meduňka, měsíček, levandule, máta, slunečnice nebo okrasné máky. Jestli už máte letničky předpěstované, dají se na záhon použít taky. Dejte si u nich ale pozor na předpověď počasí. Při riziku mrazíků je zakryjte netkanou textilií.
Poslední čas na česnek
Česnek neboli židovská vanilka je nedílnou součástí české kuchyně i lidové medicíny. A není nadto mít doma vlastní čerstvý. Ideální je sázet ho na podzim, ne každý to však stihne. Jestli je to i váš případ, dá se to napravit ještě právě do poloviny dubna. Připravte se však na to, že nebudete mít ony plné a velké palice, na které jste zvyklí.

Údržba a čištění
Nejvíce práce vám asi dá udržení trávníku, nejdřív tedy jeho oživení. I bez sněhové pokrývky neměl moc živin či vláhy. Odstraňte tedy mech, provzdušněte ho a začněte s hnojením. Při dobrém počasí přijde vhod závlahový systém.
Máte-li skalku, bude také chtít vaši pozornost, hlavně na zrytí. Vyčistěte jakékoli okrasné vody a prvky, které jsou ještě zanesené, ze všeho odstraňte folie a vyčistěte půdu nejen v záhonech.
Zdroje: iReceptář, Zahrádkářská poradna