Pátý díl proslulé četnické série vznikl v roce 1979. Od ostatních filmů se Četník a mimozemšťané liší tím, že hodně paroduje vědeckofantastická témata. Do slunného letoviska tentokrát zavítají mimozemšťané, chtějí studovat lidi, jejich zvyky a mravy. Projevují se tak, že pijí olej a při úderu plechově duní. A také na sebe mohou vzít podobu jakéhokoli člověka. Včetně četníků.
Vzniklo to moc rychle
Sám Louis de Funès o snímku prohlásil, že „Pokračování bylo napsáno příliš rychle a natočeno ještě rychleji.“ Konstatoval to navzdory skutečnosti, že se na scénáři sám podílel a také zasahoval do jeho výroby.
Klapky a létající talíře
První klapka padla 15. září 1978, točilo se v Saint-Tropez a pak na francouzské pláži Pampelonne. Produkce potřebovala celkem dva létající talíře. První byl v „životní velikosti“, druhý měl průměr něco přes metr. Posloužil jen pro scénu pádu talíře u přístavu.
Předzvěst Terminátora?
Mimozemšťané jsou většinou ztvárněni jako druh biologického organismu. Tady se však jedná o roboty s kovovou kostrou a lidským obalem. Mají schopnost měnit podobu a hlas, projevují se pitím oleje a duněním. Nedělá jim dobře voda. Podobný mechanismus se objevil o pět let později v dnes už klasické sci-fi Terminátor z roku 1984.
Námět na další
Díl s mimozemšťany se dočkal solidního úspěchu, tvůrci proto přišli hned s několika náměty na pokračování opět ve sci-fi hávu. V jednom z nich se měli tito mimozemšťané vrátit a pomstít se za svoje odhalení. Dalším námětem bylo Cruchotovo ztracení v bermudském trojúhelníku. Na stole bylo i cestování časem s tím, že by se četníci ocitli v roce 1815 u Waterloo. Nakonec ale zvítězil „normální“ motiv Četník a četnice.

Německo a pokles popularity
Jde o poslední snímek Luise de Funése, který slavil vrcholnou návštěvnost v kinech. V Německu jeho obliba trvala skoro tři dekády, dokud ho z tohoto trůnu nesesadili v roce 2012 Nedotknutelní.
Divadelní závazky
Herečka Claude Gensac ztvárnila Cruchotovu choť ve filmech Četník se žení a Četník ve výslužbě. V tomto díle série se však neobjevila, protože měla ve stejné době divadelní závazky.
Superman posunul premiéru
Původní termín premiéry ve francouzských kinech musel být nakonec o několik týdnů odložen. Žebříčky sledovanosti totiž tehdy naprosto ovládl dnes již legendární Superman s Christopherem Reevem.

Mimozemská hudba
Ne, hudba k filmu je pozemského původu. Aby však „mimozemsky“ působila, použil skladatel Raymond Lefebvre poprvé ve své hudební kariéře syntetizátory. Tehdy šlo ještě o dosti nový nástroj. Raymond ho kombinoval s tradičními nástroji, hlavně dechovými.
Komedii Četník a mimozemšťané vysílá v sobotu ve 22:05 Česká televize. V repríze si ji diváci mohou pustit ve středu ve 22:30.

Zdroje: Wikipedia, CSFD, NasRegion