Byl jednou jeden král…: Zlomená ruka, víno místo čaje, opakování líbací scény a dvě verze pohádky

Byl jednou jeden král… Tak začíná pravděpodobně nejedna pohádka. A jedna se tak dokonce jmenuje. Vypráví o králi, která si sám říká Já První. Tento král chtěl odevzdat vládu jedné ze svých tří dcer. Rozhodl se, že království předá té, která ho má nejraději. Jenže nejmladší Maruška svému tatínkovi řekne, že ho má ráda jako sůl. Krále takové přirovnání rozhněvá. Poučný příběh s dobrým koncem zná jistě každý. Znáte však také perličky a zajímavosti z natáčení této nesmrtelné pohádky?

REKLAMA

Písničky do pohádky

Pro pohádkový příběh byly složené celkem tři písně. Jedna z nich se jmenuje Jménem pana krále, druhá Rybářova píseň a třetí Nech přeludu, jež v oblacích tě mámí. Text písně Jménem pana krále napsal Jan Werich a text písně Rybářova píseň napsal držitel Nobelovy ceny Jaroslav Seifert. Hudbu k písni Rybářova píseň složil zasloužilý umělec Václav Trojan.

Herci požadovali alkohol

Když se natáčela scéna snídaně pro tři prince, řekli si herci, že princové určitě nezapíjí jídlo vodou, případně čajem. Režisérovi proto řekli o víno. Stihli vypít celkem pět lahví, než režisérovi došla trpělivost a nařídil přinést čaj. Prince ztvárnili herci Miroslav Horníček, Miloš Kopecký a Lubomír Lipský. Podle některých zdrojů byl však nápad s alkoholem jen Horníčka a Kopeckého. Lubomír Lipský se tady pravděpodobně na nápadu nepodílel, nicméně víno si s kolegy s chutí dal.

Líbací scéna se opakovala

Ne jednou. Ne dvakrát. Rovnou desetkrát se musela natáčet scéna, ve které má cudná Maruška políbit rybáře. Představitelka princezny, Milena Dvorská, totiž svou roli hrála už v patnácti letech a neměla mnoho zkušeností. Milena se tedy styděla a byla z líbací scény nesvá. Z toho důvodu se scéna tolikrát opakovala.

Existují dvě verze pohádky

Věděli jste, že kromě české verze této pohádky existuje ještě verze německá? Scenárista Jiří Brdečka chtěl napsat jedinečné dílo které se zakládá na tradici. Předtím, než napsal pohádku, zhlédl všechny dostupné materiály. Nechal se inspirovat a některé věci pak použil do vlastního díla. Natočené materiály pak byly použity hned dvakrát. Německá verze se však od té české částečně odlišuje.

Hrál se zlomenou rukou

Herec Vladimír Ráž, pohádkový rybář, měl během natáčení zlomenou ruku. Na ní měl nasazenou nenápadnou dlahu tělové barvy. Nicméně ruku nesměl namáhat. V pohádce však rybář nese Marušku skrz bažinu v náručí. Tvůrci přemýšleli, jak scénu změnit, aby si herec neublížil. Chtěli tak Marušku vést na kole nebo nést na kládě se sedátkem.

Řešení nakonec vymyslel jeden z přítomných řidičů. Sám se nabídl, že půjde bažinou po čtyřech a Milena Dvorská se o něj bude opírat. Podařilo se. A právě to je důvod, proč je ve scéně herec Vladimír Ráž vidět jen od pasu nahoru.

Pohádku Byl jednou jeden král… můžete zhlédnout na Prima MAX v úterý 22. dubna od 13:45.

Zdroj: fdb.cz, csfd.cz, kinotip2.cz

Další články
Související

Pavel Kikinčuk s dcerou u Honzy Dědka: Proč Šimon Plánička chyběl ve Slunce, seno a kdo převezme rodinnou tradici

Pavel Kikinčuk alias Šimon Plánička odhalil v 7 pádů Honzy Dědka, proč chyběl ve druhém Slunce, seno, a s dcerou Kamilou promluvil o budoucnosti Divadla Pluto.

Ulice v úterý: Nástup do ředitelny, žlučník a život není fér

Jaká bude úterní Ulice? Klímovi na koberečku, Matěj se snaží obhájit svoji reakci, schůzka Blanky a Pavlíny a problémy se žlučníkem...

Osobní strážce: Whitney Houston si vybral Costner, snad nikdo jeho volbu tehdy nechápal kvůli barvě pleti zpěvačky

Jen málokdo by neznal filmový hit Osobní strážce, kde se v hlavní roli objevuje Kevin Costner a Whitney Houston. Co jste o tomto filmu nevěděli?

Císařův pekař – pekařův císař: Film s Werichem provázely zákazy, úrazy i rekordní rozpočet

Znáte film Císařův pekař – Pekařův císař? Okolo tohoto snímku panuje celá řada zajímavostí. Například to, že stál neuvěřitelných 27 milionů korun.

Dvojčata z Nebe a dudy: Sláva v dětství, zákaz vystupování i předčasná smrt jednoho z nich

Mladí bratři Blahníkovi se proslavili především svými rolemi ve filmu Nebe a dudy. Lumír i Jiří spolu pak vystupovali v estrádách a kabaretech.

Josef Bek nebyl jen představitelem dobrých chlapíků, on takový byl. Jen své ženě přidělával vrásky kvůli slabosti pro ženy

Stejně jako vysloužilý voják Martin Kabát z pohádky Hrátky s čertem byl i Josef Bek dobrým člověkem. Miloval však také ženy a jejich kouzlu nedokázal odolat.