Babička. Česká klasika a příběh, který je známý napříč generacemi. Příběh laskavé ženy z knihy Boženy Němcové se dočkal zfilmování. A to hned několikrát. Poprvé došlo ke zfilmování v roce 1921, poté v roce 1940. Poprvé hlavní roli babičky dostala Ludmila Innemannová, v roce 1940 hlavní roli ve filmu obsadila Terezie Brzková. Známější je však verze filmu z roku 1971, kde babičku ztvárnila Jarmila Kurandová.
První filmová Babička
V roce 1921, kdy byla natočená první verze Babičky, byl film ještě němý. Role babičky se tehdy ujala herečka Ludmila Innemannová, manželka filmového herce, režiséra a zpěváka Rudolfa Inemanna. Nebyla jen herečkou, ale také maminkou čtyř dětí. A právě péče o děti a rodinné povinnosti ji omezovali v její profesi.
K filmu ji přivedl v pozdějším věku syn Svatopluk. Role babičky pro ni byla rolí životní. A také poslední. Inemannová se dožila požehnaného věku. Závěr jejího života však nebyl nikterak veselý. Svého milovaného manžela přežila o 49 let, a dokonce přežila i dva své syny. Svatopluka o jedenáct let.
Neměla ráda děti
Terezie Brzková si zahrála ve filmu opravdu milující babičku, která zbožňovala děti. V civilu však byla herečka úplně jiná. Rozhodně nešlo o laskavou ženu. Děti údajně neměla moc ráda a navíc fandila komunistům. Také proto se stala v roce 1955 Zasloužilou umělkyní.

Při natáčení prý na dětské herce křičela, aby táhli pryč, že pořád otravují a ona nemá klid. Ostatně na její nálady vzpomínala kdysi i představitelka filmové Barunky. Prý ji Terezie Brzková neustále opravovala a říkala, že se musí více soustředit na text. Všichni okolo byli překvapení z jejich reakcí na děti, protože sama měla dvě vlastní z prvního manželství. Nicméně v době natáčení byla v důchodovém věku a možná už si odvykla na dětský křik a hlahol.
Vadil jí i Burian a Werich
Brzková však neměla problém jen s dětmi. Ve filmu Byl jednou jeden král měla problém s Werichem a Burianem. Vlastu Buriana nenáviděla. Nejen proto, že si přidával své věci do textů, ale také proto, že mu dali komunisté šanci, ačkoliv byl po válce prohlášený za spolupracovníka nacistů.
Podle dostupných informací měla herečka negativní vztah také k mladým lidem. Možná žárlila na jejich mladí? Nebo byla zklamaná svým vlastním životem? Těžko říci. V každém případě ji bylo vyměřeno velké množství času. Herečka zemřela v úctyhodném věku 91 let.
Kurandová jako profesionální babička
Nejznámější filmovou babičkou byla určitě Jarmila Kurandová. Herečka, která vynikala jevištní mluvou, hrála roli babiček opravdu ráda. Ostatně jiných rolí si bohužel moc neužila. Opravdovou šanci ve filmu dostala totiž v poměrně pozdním věku. Její debut přišel v roce 1946, kdy jí bylo 56 let.
Její životní rolí se stala právě babička. Zároveň šlo také o její poslední roli. Není divu. V době natáčení jí bylo 81 let. Herečka kdysi prozradila, že když si přečetla scénář, stařenka před ní živě vyvstala. Údajně viděla, jak jde s dětmi a jak pracuje. Zaujala jí prý především její dobrota a pochopení pro bolest druhého.
Jarmila Kurandová pocházela z rodiny, kde bylo jedenáct dětí. Její výchovy se však ujala teta. Přesto však měla spoustu zkušeností s péčí o mladší sourozence, a tak v pouhých patnácti letech odešla dělat děvče k dětem do jedné rodiny v Praze. S dětmi to tedy očividně herečka uměla. Sama se však nikdy maminkou a potažmo ani babičkou nestala. A to i přesto, že žila v dlouholeté manželství plném lásky.
Film Babička můžete zhlédnout na ČT1 v sobotu 19. dubna od 15:05.
Zdroj: ceskatelevize.cz, csfd.cz, celebrity.instory.cz, wikipedia.org, super.cz